Klik her for at printe

Kina slår hårdt med tech-hammeren i handelskrig

28. apr. 2025

Denne artikel er fra 'Ugeskrift for investorer', som udgives af Fondsmæglerselskabet Maj Invest (investeringsforeningens porteføljeforvalter). Læs hele ugeskriftet her og tilmeld dig fremtidige udgaver på mail her.

Bedst som handelskrigen mellem USA og Kina raser på sit højeste, smider Kina et nyt stærkt kort på bordet. Nu skal den indenlandske efterspørgsel stimuleres. Væk fra USA.

Landets største tech-selskaber er gået sammen om en milliardkampagne, der skal styrke det indenlandske forbrug og reducere afhængigheden af det amerikanske marked.

Kina står grundlæggende i en fornuftig position, når det gælder handelskrig.

  • Kinesiske tech-selskaber matcher USA's tech-giganter i innovation.
  • Flere af selskaberne vinder markedsandele inden for AI, e-handel, fintech og elbiler.

Derudover står Kina i en geopolitisk styrkeposition. Det gælder ikke mindst, når det kommer til strategiske ressourcer og global produktionskontrol:

  • Kina sidder på over 90 pct. af den globale forarbejdning af sjældne jordarter, som er uundværlige i elbiler, AI-chips og militært udstyr​.
  • Kina kan nemt finde erstatning for leverandører af amerikanske varer – fx bliver soja og landbrugsprodukter nu importeret fra Brasilien frem for USA.
  • Omvendt er USA langt mere afhængig af kinesisk elektronik, halvledere og komponenter, som ikke nemt kan skaffes andre steder fra​.


Dermed har Kina et reelt forhandlingsrum og samtidig en økonomi, der er stor nok til at modstå et delvist brud med USA. Landets BNP voksede 5 pct. i 2024, og eksporten til resten af verden er fortsat stærk.

Dette er langsomt ved at gå op for USA's administration.

Trump har trukket lidt i land, og de næste dage vil afsløre, om han øger den tendens.

Det er en ny type handelskrig – hvor våbnene er software, logistik og sjældne metaller.

Det er svært at se nogen vinder, men at Kina skulle tabe mere end USA, er p.t. svært at se.