Investeringsforeningen Maj Invest billede

Aktiemarkedet runder 160.000 mia. dollar

Denne artikel er fra 'Ugeskrift for investorer', som udgives af Fondsmæglerselskabet Maj Invest (investeringsforeningens porteføljeforvalter). Læs hele ugeskriftet her og tilmeld dig Maj Invests analyseunivers, herunder fremtidige udgaver af ugeskriftet, på mail her.

Verdens børsnoterede virksomheder fortsætter med at stige i værdi.

  • Global aktiemarkedsværdi har rundet 160.000 mia. dollar for første gang.
  • Aktiemarkedet er vokset 189 pct. siden 2008.
  • 113 procentpoint kommer fra amerikanske aktier.
  • 76 procentpoint kommer fra resten af verden.
  • Teknologiaktier har været den største drivkraft.
Værdien af samlede globale aktier, milliarder dollar
Investeringsforeningen Maj Invest billede

Note: Figuren viser den samlede markedsværdi af aktiemarkederne i de respektive lande.
Kilder: Bloomberg og Maj Invest.

De rekordhøje markedsværdier er dog ikke kun et amerikansk fænomen. 16 ud af 20 centrale aktiemarkeder handler nu på rekordniveau, mens de fleste øvrige handler blot få procent under deres historiske toppe.

  • 16 ud af 20 større markedsindeks er på rekordniveau.
  • Særligt Sydeuropa trækker Europa op.
  • Det kinesiske aktieindeks ligger 49 pct. fra toppen.

Flere af de indeks, der handler på rekordniveau, er domineret af finanssektoren og i mindre grad energi. Andre er især drevet af teknologi og halvledere.
 
Det gælder både teknologitunge lande som USA, Taiwan og Sydkorea og mere finansdominerede lande som Italien, Spanien og Canada.

Centrale aktieindeks
Investeringsforeningen Maj Invest billede

Note: Et aktieindeks betragtes som at være på sit højeste, hvis indekset har ligget indenfor 5 pct. af sit højeste kursniveau inden for den seneste måned.
Kilder: Bloomberg og Maj Invest.