Forår i luften i Viborg HK. Maj Invest er ny hovedsponsor.
22. december 2011
Maj er vel den måned, der passer allerbedst til Viborg HK's grønne trøjer, ligesom det er måneden, hvor de helt store håndboldtrofæer traditionelt uddeles. Der er således masser af symbolik i den hovedsponsoraftale, som Viborg HK og Investeringsforeningen Maj Invest netop har indgået til stor glæde for Viborg HK's direktør, Peter Cassøe.
”Vi er meget glade for og stolte over hovedsponsoraftalen med Investeringsforeningen Maj Invest. Ligesom os selv, befinder Investeringsforeningen Maj Invest sig i toppen på deres felt, og derfor er jeg sikker på, at vi vil være et rigtig godt match for hinanden," siger en storsmilende Peter Cassøe, der suppleres af bestyrelsesformand Ove Kloch.
"I en tid, hvor der er hård kamp om de store sponsorers gunst, er det meget glædeligt, at det er lykkedes os, at etablere en aftale med en helt ny aktør indenfor dansk kvindehåndbold. For Viborg HK har aftalen stor betydning for, at vi kan fastholde og forhåbentlig styrke positionen i toppen af dansk og international kvindehåndbold, og vi ser meget frem til samarbejdet," siger Ove Kloch.
Hos Investeringsforeningen Maj Invest ser bestyrelsesformand Mads Krage hovedsponsoraftalen med Viborg HK som en god mulighed for at udbrede kendskabet til foreningen yderligere.
”Viborg HK's damehold har konsistent leveret flotte resultater både nationalt og internationalt i en lang årrække. Det har de gjort med udgangspunkt i dygtige spillere og trænere samt en solid organisation bag holdet. Investeringsforeningen Maj Invest har ligeledes leveret gode resultater til gavn for medlemmerne siden opstarten i 2005, og det er også investeringsforeningens ambition at være blandt de bedste i både dansk og international målestok. Så på den måde mødes to organisationer med enslydende ambitioner i dette sponsorat. Det er et godt udgangspunkt for et succesfuldt makkerskab.” udtaler bestyrelsesformand Mads Krage, Investeringsforeningen Maj Invest.
Investeringsforeningen Maj Invest vil første gang være på spilletøjet, når Viborg HK møder Aalborg DH på udebane i Dame Håndbold Ligaen den 4. januar i en kamp, der sendes direkte på TV2 Sport. Investeringsforeningen Maj Invest er således også med Viborg HK-pigerne, når det tre dage senere gælder Pokalfinalen mod Team Esbjerg, som TV2 transmitterer live.
Investeringsforeningen Maj Invest er en af 6 hovedsponsorer.