Her kan du hurtigt få overblik over afkast, kursudvikling, rating, risiko, omkostninger og udbytter for alle afdelinger i Maj Invest. Klik på en af afdelingerne og få mere information om fordeling på lande, brancher osv. Du kan også læse en beskrivelse af de enkelte afdelinger og downloade faktaark.

Vil du gerne spare op til pension, kan du her se en model for pensionsopsparing, læse om risikoprofiler og tidshorisont og se, hvilke skatteregler der gælder.

Har du frie midler, du gerne vil investere, kan du her se en model for investering af fri opsparing. Desuden kan du læse om risikoprofiler og tidshorisont og blive klogere på, hvilke skatteregler der gælder her.

Er du ny investor - i Maj Invest eller helt generelt - så er der nyttig information at finde her. Bl.a. kan du se, hvorfor det er en god idé at investere i forening, og læse om, hvordan du kommer i gang.

Søgte du Fondsmæglerselskabet Maj Invest A/S? Så læs mere på denne side.

Se nyheder fra:
Ordbog Udskriv

Forventede udbytter for 2010

17. december 2010

De forventede udbytter for 2010 fremgår af skemaet nedenfor. De endelige udbytter kan først beregnes, når året er gået, og de offentliggøres her på siden den 2. marts 2011 i forbindelse med offentliggørelsen af årsrapporten.

Udbytterne er angivet i kroner pr. bevis. Hvert enkelt bevis svarer til en nominel værdi på 100 kr. Et udbytte på 2,00 kroner betyder, at du får 2 kr. pr. bevis du har købt i denne afdeling.

 

Udbyttet udbetales umiddelbart efter, at det er vedtaget på foreningens ordinære generalforsamling, der afholdes 7. april 2011.

 

 

Afdeling     

Samlet udbytte

    

Heraf skattefrit udbytte

LD Invest Danske Aktier  

0,00

 

-

LD Invest Europa Aktieindeks  

2,00

 

-

LD Invest Aktier  

0,00

 

-

LD Invest Value Aktier  

1,25

 

-

LD Invest Miljø & Klima  

0,00

 

-

LD Invest Danske Obligationer  

6,75

 

3,22

LD Invest Obligationer  

6,25

 

0,97

LD Invest Pension  

3,75

 

0,74

 

 

 

 

LD Invest Kontra er en akkumulerende afdeling, og udbetaler ikke udbytte.

 

Fondsbørsmeddelelesen kan læses i sin helhed her.